Spoštovani učenci, spoštovani starši in skrbniki!

8. februarja praznujemo Slovenci slovenski kulturni praznik Prešernov dan. Na ta dan je namreč leta 1849 umrl naš največji pesnik France Prešeren. Življenje mu ni prizanašalo, saj je vedno znova doživljal velika razočaranja, vsekakor pa je to vplivalo na njegovo pesniško ustvarjanje, s katerim je naša poezija dosegla raven, ki je bila enakovredna evropski. V svojih pesmih je izražal tudi misel, da imamo Slovenci pravico do svobode in samostojnosti, zato je Zdravljica upravičeno postala slovenska himna.

Že takrat se je boril za slovenski jezik, za svoj narod in za našo kulturo, ki je zelo bogata, ne glede na to, da se je dolgo časa le ustno prenašala iz roda v rod. Njegova dela so prevedena v številne tuje jezike.

Prešeren je zapisal:

Al´bo kal pognalo seme, kdor ga seje, sam ne ve;

kdor sadi drevo, al´bode zred´lo veje, sam ne ve.

Naj vam zraste, kar ste posejali, naj vam vsa dela obrodijo bogate sadove.

Ob slovenskem kulturnem prazniku vam vsem čestitam in  želim, da bi se zavedali, da imamo kljub svoji majhnosti bogato zgodovino in živimo v prelepi deželi, zato bodimo ponosni, da smo Slovenci.

 

 

Hoče, 5. 2. 2021                                                          Alojz Velički, ravnatelj

 

Skupno 375 obiskov, današnjih obiskov 1
Dostopnost