NOČ BRANJA 2023

Pa smo jo tudi letos dočakali – Noč branja, namreč. Tokrat je bila naša gostiteljica OŠ Miklavž na Dravskem polju. Dogodek, ki smo se ga vsi že zelo veselili, se je pričel na zadnji marčevski dan, v petek, 31. 3. ob 18. uri. Udeležilo se ga je 42 šestošolcev in sedmošolcev OŠ Miklavž in OŠ Hoče, od tega 13 učenk naše šole.

Učenci so najprej odložili prtljago in sladke dobrote, ki so jih prinesli s seboj ter se namestili po učilnicah, kjer so kasneje prespali. Nato smo se vsi, učenci in mentorji, zbrali v šolski avli, kjer je zbrane prijazno pozdravila in nagovorila knjižničarka OŠ Miklavž Metka Lovišček. Sledila je glasbena popestritev. S prijetnimi glasbenimi ritmi nas je v Noč branja popeljala njihova šolska glasbena skupina.

Po uvodnem delu srečanja so učenci sedli v krog in vsak je prejel balon. Le-ti so bili različnih barv. Vsak učenec je moral na balon narisati nekaj, kar ga predstavlja, kar ima rad, s čim se ukvarja. Balone so nato odložili za kasnejšo predstavitev, saj je bila ura že 19.00 in sledil je literarni večer, ki ga je vodila gostja, upokojena učiteljica OŠ Miklavž, gospa Milojka Ozmec. Ker je leto 2023 leto Karla Destovnika – Kajuha, nas je z zgodbami o pesniku in s poezijo popeljala v življenje in delo pesnika.

Sledila je večerja, ki so se je učenci razveselili, saj so potrebovali energijo za nadaljnje aktivnosti, ki so še sledile. Po večerji so učenci ponovno sedli v krog in vsak izmed njih se je predstavil z opisom tega, kar je narisal na balon.

Sledile so delavnice po skupinah na temo Srce v dlaneh. Učenci so bili razdeljeni v 7 skupin. Vsaka skupina je prejela svojo knjigo, ki jo je prebrala in izdelala plakat, na katerem so učenci predstavili ne le vsebino knjige, temveč tudi svoja občutja ob prebiranju zgodbe. Prav tako so morali v povezavi z vsebino knjige okrasiti večji tulec.

Po navdušenih predstavitvah knjig je sledila osebna higiena in smuk v pižame, potem pa še nekaj časa branje z nočno lučko.

Noč je bila kratka in kmalu je sledilo jutro, prebujanje in urejanje učilnic. Slasten zajtrk je učencem omogočil, da so dobili energijo za jutranje razgibavanje, ki ga je vodila sedmošolka OŠ Miklavž, Lana.

Sledilo je ponovno ustvarjanje v delavnicah, kjer so učenci pripravili vtise za predstavitev. Predstavitve so bile zelo zanimive, učenci so na kratko predstavili vsebino pravljice, hkrati pa tudi svoja čustva in vtise ob prebiranju. Knjižničarka Metka iz OŠ Miklavž je učencem z vprašanji pomagala, da so predstavitve potekale v sproščenem vzdušju. Preden smo se poslovili, so učenci še povedali, kaj jim je bilo všeč in kaj bi spremenili. Všeč jim je bilo vse, predlagali pa so več časa za branje z nočno lučko.

Za nami je še ena uspešno izpeljana Noč branja, mi pa že kujemo načrte za naslednje leto, ko bo gostiteljica OŠ Hoče.

Napisali: Jasna Bohnec in Karmen Srnko